Transverse waves a traveling on a 1.50-m long piano string at600 m/s. If the poi
ID: 1728012 • Letter: T
Question
Transverse waves a traveling on a 1.50-m long piano string at600 m/s. If the points of zero vibration occur at one-halfwavelength, (where the string is fastened at both ends), find thefrequency of vibration. A.) 400 Hz B.) 50 Hz C.) 200 Hz D.) 800 Hz E.) 1000 Hz Transverse waves a traveling on a 1.50-m long piano string at600 m/s. If the points of zero vibration occur at one-halfwavelength, (where the string is fastened at both ends), find thefrequency of vibration. A.) 400 Hz B.) 50 Hz C.) 200 Hz D.) 800 Hz E.) 1000 HzExplanation / Answer
Length of the string, L = 1.5 m Velocity of transverse waves, V = 600 m/s But, L = ( / 2 ) ( given inthe problem ) Wavelength, = 2 L = 2 * 1.5 = 3 m Frequency of vibration, f = V / = 600 / 3 = 200 Hz Ans: option C : 200 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.