Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solid, uniform disk of radius 0.250 m and mass 48.7 kg rollsdown a ramp of len

ID: 1727758 • Letter: A

Question

A solid, uniform disk of radius 0.250 m and mass 48.7 kg rollsdown a ramp of length 4.00 m that makes an angle of 16.0° withthe horizontal. The disk starts from rest from the top of theramp. (a) Find the speed of the disk's center of mass when itreaches the bottom of the ramp. m/s
(b) Find the angular speed of the disk at the bottom of theramp.
rad/s A solid, uniform disk of radius 0.250 m and mass 48.7 kg rollsdown a ramp of length 4.00 m that makes an angle of 16.0° withthe horizontal. The disk starts from rest from the top of theramp. (a) Find the speed of the disk's center of mass when itreaches the bottom of the ramp. m/s
(b) Find the angular speed of the disk at the bottom of theramp.
rad/s A solid, uniform disk of radius 0.250 m and mass 48.7 kg rollsdown a ramp of length 4.00 m that makes an angle of 16.0° withthe horizontal. The disk starts from rest from the top of theramp. (a) Find the speed of the disk's center of mass when itreaches the bottom of the ramp. m/s
(b) Find the angular speed of the disk at the bottom of theramp.
rad/s

Explanation / Answer

A solid, uniform disk of radius 0.250 m and mass 48.7 kg rollsdown a ramp of length 4.00 m that makes an angle of 16.0° withthe horizontal. The disk starts from rest from the top of theramp. (a) Find the speed of the disk's center of mass when itreaches the bottom of the ramp.

speed=(10glsin)/7=10*9.8*4*sin16/7=3.9288m/sec m/s
(b) Find the angular speed of the disk at the bottom of theramp.
rad/s
=v/r=3.9288/0.25=15.7153rad/sec
A solid, uniform disk of radius 0.250 m and mass 48.7 kg rollsdown a ramp of length 4.00 m that makes an angle of 16.0° withthe horizontal. The disk starts from rest from the top of theramp. (a) Find the speed of the disk's center of mass when itreaches the bottom of the ramp.

speed=(10glsin)/7=10*9.8*4*sin16/7=3.9288m/sec m/s
(b) Find the angular speed of the disk at the bottom of theramp.
rad/s
=v/r=3.9288/0.25=15.7153rad/sec
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote