A block of mass m1 = 4.80 kg sits on top of a second block of mass m2 = 14.7 kg,
ID: 1727311 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 4.80 kg sits on top of a second block of mass m2 = 14.7 kg, which in turn is on a horizontal table. The coefficients of friction between the two blocks are mus = 0.300 and mu k = 0.100. The coefficients of friction between the lower block and the rough table are mu s = 0.500 and mu k = 0.400. You apply a constant horizontal force to the lower block, just large enough to make this block start sliding out from between the upper block and the table. Draw a free-body diagram of each block, naming the forces on each. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.) Determine the magnitude force needed to initiate this motion. Determine the acceleration you measure for each block in this situation. m/s2 (m1) m/s2 (m2)Explanation / Answer
I couldn't get the force or 2nd acceleration to work... any ideas?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.