A man with a mass of 65 kg skis down a frictionless hill that is5.0m high. At th
ID: 1727234 • Letter: A
Question
A man with a mass of 65 kg skis down a frictionless hill that is5.0m high. At the bottom of the hill the terrain levels out. As the man reaches the horizontal section, he grabs a 20-kgbackpack and skis off a 2.0m-high ledge. At what horizontaldistance from the edge of the ledge does the man land?I understand that his velocity as he picks up the backpack is9.9 m/s but I don't know how to get how far he went.
I understand that his velocity as he picks up the backpack is9.9 m/s but I don't know how to get how far he went.
Explanation / Answer
When he grabs the backpack his speed is SQR(2x 9.8 x 5)=9.9m/s, so his momentum is 65 x 9.9=643.5kg.m/s, so after he grabs the backpack his momentumwill be the same and his speed will be 643.5/(65+20)=7.57m/s. It takes SQR(2s/a)=SQR 2 x 2/9.8)=0.64 sec tofall 2m, and in this time he will have travelled horizontally 0.64x 7.57=4.84 metres from the ledge.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.