A 60 g ball is tied to the end of a 50 cm long string and swung ina vertical cir
ID: 1726838 • Letter: A
Question
A 60 g ball is tied to the end of a 50 cm long string and swung ina vertical circle. The center of the circle, as shown in the figure, is 150 cm above the floor. The ball is swung at the minimumspeed necessary to make it over the top without the string goingslack. If the string is released at the instant theball is at the top of the loop, how far to the right does the ballhit the ground? Express your answer using twosignificant figures. If the string is released at the instant theball is at the top of the loop, how far to the right does the ballhit the ground? Express your answer using twosignificant figures.Explanation / Answer
Radius ( r ) = 50 cm = 0.5 m Mass ( m ) = 60 kg g = 9.8 m/s2 minimum speed necessary to make it over the top without thestring going slack v = [ rg ] = (0.5m ) ( 9.8m/s2) = 2.213 m / s Height ( H ) = 150 cm = 1.5 m distance of the ball when ti hits the ground S = vt where t = time taken to reach the ground fro top = [ 2H / g ] = 0.5532 s S = v * t = 2.213 m / s * 0.5532 s = 1.2244m I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.