A ball of mass 180 g is released from rest at a height of1.50 m above the floor
ID: 1726544 • Letter: A
Question
A ball of mass 180 g is released from rest at a height of1.50 m above the floor and it rebounds straight up to a heightof 0.700 m. A. Determine the magnitude of the the ball's change inmomentum due to its contact with the floor. B. If the contact time with the floor was0.0850 s, what was the average force the floor exerted on theball? A ball of mass 180 g is released from rest at a height of1.50 m above the floor and it rebounds straight up to a heightof 0.700 m. A. Determine the magnitude of the the ball's change inmomentum due to its contact with the floor. B. If the contact time with the floor was0.0850 s, what was the average force the floor exerted on theball? B. If the contact time with the floor was0.0850 s, what was the average force the floor exerted on theball?Explanation / Answer
Given : . Mass (m) = 180 g = 0.18 kg . Initial velocity (v1) = 2gh1 = (2 * 9.8*1.50) = 5.42 m /s . Final velocity (v2) = 2gh2 = ( 2 *9.8*0.70) = 3.70 m / s . As it rebounds back , v2 = - 3.70 m/s . (a) Change in momemtum is : . P = m(v2 - v1) = 0.18 ( - 3.70 - 5.42 ) . = - 1.641 kg - m /s . Magnitudeis : P = 1.641 kg - m/s . (b) Time (t) = 0.0850 s . Froce is : . F = P /t = 1.641 / 0.0850 = 19.31 N . Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.