A cardinal ( Richmondena cardinalis )of mass 4.10×10 2 kg and a baseball ofmass
ID: 1726542 • Letter: A
Question
A cardinal (Richmondena cardinalis)of mass 4.10×102 kg and a baseball ofmass 0.146 kg have the same kinetic energy. What is the ratioof the cardinal's magnitude pc of momentum to themagnitude pb of the baseball's momentum? A. Pc / Pb A man weighing 660 N and a womanweighing 490 N have the same momentum. What is the ratio ofthe man's kinetic energy Km to that of the womanKw? B.Km / Kw A cardinal (Richmondena cardinalis)of mass 4.10×102 kg and a baseball ofmass 0.146 kg have the same kinetic energy. What is the ratioof the cardinal's magnitude pc of momentum to themagnitude pb of the baseball's momentum? A. Pc / Pb A man weighing 660 N and a womanweighing 490 N have the same momentum. What is the ratio ofthe man's kinetic energy Km to that of the womanKw? B.Km / Kw A man weighing 660 N and a womanweighing 490 N have the same momentum. What is the ratio ofthe man's kinetic energy Km to that of the womanKw? B.Km / Kw A man weighing 660 N and a womanweighing 490 N have the same momentum. What is the ratio ofthe man's kinetic energy Km to that of the womanKw? B.Km / KwExplanation / Answer
Given A ) mass of the cardinal mc = 4.10 x10-2 massof base ball mb = 0.146 kg the given conditionis kinetic energy of cardinal = kinetic energy of baseball (1/2)mcv2 = (1/2 ) mb v2 pc2/ 2 mc = pb2 /2mb pc2 / pb2 = mc /mb pc / pb = mc / mb = 0.041/0.146 = 0.5299 B) man weight Wm = 660 N woman weight Ww = 490 n Given condition is man and women have same momentum pm = pw Momentum, p isp= mv
Kinetic energy, KE is KE=.5*mv2
The Kinetic energy can bewritten KE=.5*p*v
Km/Kw = vm/vw (sincethey both have the same momentum)
findvm/vw by dividing the momentums pm/pw =mmvm/(mwvw) = 1
you should also know that weight is equal to mass times gravityor
W = mg
substituting this in gives
1 = Wm*vm/(Ww*vw)
so
vm/vw = Ww/Wm
Km/Kw = Ww/Wm =490/660= 0.742 pc2 / pb2 = mc /mb pc / pb = mc / mb = 0.041/0.146 = 0.5299 B) man weight Wm = 660 N woman weight Ww = 490 n Given condition is man and women have same momentum pm = pw Momentum, p is
p= mv
Kinetic energy, KE is KE=.5*mv2
The Kinetic energy can bewritten KE=.5*p*v
Km/Kw = vm/vw (sincethey both have the same momentum)
findvm/vw by dividing the momentums pm/pw =mmvm/(mwvw) = 1
you should also know that weight is equal to mass times gravityor
W = mg
substituting this in gives
1 = Wm*vm/(Ww*vw)
so
vm/vw = Ww/Wm
Km/Kw = Ww/Wm =490/660= 0.742
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.