Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two pellets, each with a charge of 1 microcoulomb(10 -6 C) are located 3 cm apar

ID: 1726031 • Letter: T

Question

Two pellets, each with a charge of 1 microcoulomb(10-6 C) are located 3 cm apart. Calculate: (i) The electric force between them q1 and q2 are both equal to 1 x 10-6 C distance (d) = 0.03 m R = 9 x 109 F = R (q1 x q2) / d2 = 9 x 109 x 10-12 / 9 x 10-4= 10 N (ii) The mass of an object that experiences this same force inthe Earth's gravitational field F = mg = F / g = mass = 10 N / 9.8 m/s = 1.02 kg I am currently revising my studies for end of year exams.Could you please advise if I am on the right track with my answers,or provide the solution if I am wrong. I noticed in the textbookhelp section that the answer to question (ii) is quite different tomy answer. I couldn't make any sense of the answer provided in thetextbook help section. Any help would be much appreciated. Regards Tony Two pellets, each with a charge of 1 microcoulomb(10-6 C) are located 3 cm apart. Calculate: (i) The electric force between them q1 and q2 are both equal to 1 x 10-6 C distance (d) = 0.03 m R = 9 x 109 F = R (q1 x q2) / d2 = 9 x 109 x 10-12 / 9 x 10-4= 10 N (ii) The mass of an object that experiences this same force inthe Earth's gravitational field F = mg = F / g = mass = 10 N / 9.8 m/s = 1.02 kg I am currently revising my studies for end of year exams.Could you please advise if I am on the right track with my answers,or provide the solution if I am wrong. I noticed in the textbookhelp section that the answer to question (ii) is quite different tomy answer. I couldn't make any sense of the answer provided in thetextbook help section. Any help would be much appreciated. Regards Tony

Explanation / Answer

Given : .             q1 = 1 * 10-6 C  ; q2 = 1 * 10-6 C  ; seperation (d) = 3 *10-2   m . Force of attraction or repulsion is : .            F     = k q1 q2 /d2 .                   = ( 9 * 109 *10-6 * 10-6 ) / ( 3 *10-2)2 .                   =    10 N . (b)   Gravitational force is equal to electrostaticforce : .          Hence .          Fg     =   F .         mg     =   10  N .       ==> m =   10 / g = 10 / 9.8m/s2   = 1.020 kg . U r approch is correct. . Hope this helps u!
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote