Questions 1,2,3 and 4 refer to the following stuation: The flywheelof a steam en
ID: 1725856 • Letter: Q
Question
Questions 1,2,3 and 4 refer to the following stuation: The flywheelof a steam engine runs with a constant angular speed of 151rev/min. When steam is shut off, the friction of the bearings andthe air brings the wheel to rest in 1.3 hours.1) What is the magnitude of the constant angular acceleration ofthe wheel? (Use units of rev/min2. )
2)How many rotations does the wheel make before coming to rest?
3) What is the magnitude of the tangential component of the linearacceleration of a particle that is located at a distance of 41 cmfrom the axis of rotation when the flywheel is turning at 76rev/min? QUESTION 1 ABOVE DESCRIBES THE MOTION OF THISFLYWHEEL.
4) What is the magnitude of the net linear acceleration of theparticle in the above question?
Explanation / Answer
Given that the initial angular velocity is 1 =151 rev/min = 15.80 rad/s Final angular velocity is 2 = 0 rad/s Time taken is t = 1.3 h = 1.3*60*60 s = 4680 s ---------------------------------------------------------------------- The angular acceleration is = ( 2 - 1 ) /t = -------- rad/s2 Angular displacement is = (22 - 12 ) /2 =--------- rad convert angulardisplacement in to revolutions as one rev = 2 rad The linear velocity is v = 0.41m *(76 rev/min) *(2rad/rev)*(min / 60s) = 3.26 m/s linear radial acceleration is ar = v2/ r = -------- m/s2 Tangential acceleration is at =r * = ---------- m/s2 Net acceleration is a = ( ar +at)1/2 = -----------m/s2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.