A standingwave on a tight string experiment is set up in thelaboratory. One end
ID: 1725755 • Letter: A
Question
A standingwave on a tight string experiment is set up in thelaboratory. One end of the string is attached to anoscillator that vibrates with a frequency of 60 Hz. The otherend of the string passes over a pulley and is attached to amass. The distance between the oscillator and the pulley is1.2 m. When the oscillator is turned on, six loops areobserved on the string. The linear mass density of the stringis 1.4 g/m.
a. A. What is the wavelength ofthe standing wave?
b. B. What is the wave speed of the standing wave?
c. C. How much mass is hanging on the string?
Explanation / Answer
(b) The speed of the wave is v = f = (60Hz) (0.4m) = 24m/s (c) Now v = [ T / ] 1/2 v2 = [ T/ ] then T = v2 = (24)2 (1.4*10-3 kg/m) = 0.806 N therefore mg = 0.806N then mass m = 0.806 / 9.8 = 0.082 kg or 82 gm v2 = [ T/ ] then T = v2 = (24)2 (1.4*10-3 kg/m) = 0.806 N therefore mg = 0.806N then mass m = 0.806 / 9.8 = 0.082 kg or 82 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.