An ice chest at a beach party contains 12 cans of soda at 4.64°C. Each can of so
ID: 1725564 • Letter: A
Question
An ice chest at a beach party contains 12 cans of soda at 4.64°C. Each can of soda has a mass of 0.35 kg and a specific heatcapacity of 3800 J/(kg C°). Someone adds a 8.49-kg watermelonat 24.3 °C to the chest. The specific heat capacity ofwatermelon is nearly the same as that of water. Ignore the specificheat capacity of the chest and determine the final temperatureT of the soda and watermelon in degrees Celsius.
Number
Units
The number of significant digits is set to 3; the toleranceis +/-2%
Chapter 12, Problem 42Explanation / Answer
Given : Qinput = Qoutput m c T = m c T 12 * 0.35 * 3800 * (Tfinal - 4.64) = 8.49 * 1000 *(24.3 - Tfinal) 15960Tfinal - 74054.4 = 206307 -8490Tfinal Tfinal = ------- Solve it I hope it helps you m c T = m c T 12 * 0.35 * 3800 * (Tfinal - 4.64) = 8.49 * 1000 *(24.3 - Tfinal) 15960Tfinal - 74054.4 = 206307 -8490Tfinal Tfinal = ------- Solve it I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.