To push a 23 kg crate up a frictionlessincline, angled at 21° to the horizontal,
ID: 1725264 • Letter: T
Question
To push a 23 kg crate up a frictionlessincline, angled at 21° to the horizontal, a worker exerts aforce of 96.9 N, parallel to the incline. As the crateslides 1.50 m, how much work is done on the crate by theworker's applied force?How much work is done on the crate by the weightof the crate?
How much work is done on the crate by the normalforce exerted by the incline on the crate?
What is the total work done on thecrate?
To push a 23 kg crate up a frictionlessincline, angled at 21° to the horizontal, a worker exerts aforce of 96.9 N, parallel to the incline. As the crateslides 1.50 m, how much work is done on the crate by theworker's applied force?
How much work is done on the crate by the weightof the crate?
How much work is done on the crate by the normalforce exerted by the incline on the crate?
What is the total work done on thecrate?
Explanation / Answer
(a) Work done by applied force W = F*s = (96.9*1.50m) = 145.35J (b) Workdone by gravity W = mgsin = (23kg)(9.8m/s2) sin21 =80.77J (c) Work done by Normal force W = 0 The total work done W = 145.35+80.77 = 226.12J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.