10.2 Two motionless ice skaters face each other and put theirpalms together. One
ID: 1725114 • Letter: 1
Question
10.2 Two motionless ice skaters face each other and put theirpalms together. One skater pushes the other away using a constantforce for 0.80 s. The second skater, who is pushed, has a massof 110 kg and moves off with a velocity of 1.2 m/srelative to the rink. If the first skater has a mass of 45 kg,what is her velocity relative to the rink after the push? (Considerany forces other than the push acting on the skaters asnegligible.)show your work
Explanation / Answer
We will apply conservation of momentum and impulse laws. Assume: ----> + x direction Skater 2 m*v1 + Impulse = m*v2 m*0 + Impulse = 110*(-1.2) Impulse = -132 N*s where the negative represents the direction ofimpulse, ie to the left. Skater 1 m*v1 + Impulse = m*v2 m*0 + 132 = 45*v2 Here, as the impulse acting on the first skater is in the oppositedirection, we multiply impulse by negative one and get a positivevalue. v2 = 2.93333m/s v2 = 2.93 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.