A ball is dropped from the top of the building. The ball falls3 times farther du
ID: 1725070 • Letter: A
Question
A ball is dropped from the top of the building. The ball falls3 times farther during its last second in freefall than its thirdsecond of freefall. If the ball fell 4.9 meters during its firstsecond, how tall is the building and how long was the ball in theair? answer= (change in) y= 313.6 m A ball is dropped from the top of the building. The ball falls3 times farther during its last second in freefall than its thirdsecond of freefall. If the ball fell 4.9 meters during its firstsecond, how tall is the building and how long was the ball in theair? answer= (change in) y= 313.6 mExplanation / Answer
Initial velocity, U = 0 Distance traveled in 1 st second, S1 = U + a ( n- 1/2 ) - 4.9 = 0 + a ( 1 - 1/2 ) a = - 9.8 m/s^2 Distance traveled in 3rd second, S3 = U + a ( n- 1/2 ) = 0 - 9.8 ( 3 - 1/2 ) = - 24.5 m Distance traveled in last second , Sn = U + g (n - 1/2 ) 3 * S3 = 0 - 9.8 ( n - 1/2 ) 3 * - 24.5 = - 9.8 ( n - 1/2 ) By solving, time of travel, n = 8 s Distance traveled during the fall , S = Ut+ ( 1/2 ) a t2 = 0 - 4.9 * 82 = - 313.6 m ( here '-' indicate downward direction ) Height of the building , h = 313.6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.