Can anyone explain? A tennis ball is thrown horizontally from an elevationof 14.
ID: 1724697 • Letter: C
Question
Can anyone explain? A tennis ball is thrown horizontally from an elevationof 14.0m above the ground with a speed of 20.00m/s. a) where is theball after 1.6sec/ b) If the ball is still in the air, how longbefore it hits the ground and where will it be with respect to thestarting point once it lands? thanks! Can anyone explain? A tennis ball is thrown horizontally from an elevationof 14.0m above the ground with a speed of 20.00m/s. a) where is theball after 1.6sec/ b) If the ball is still in the air, how longbefore it hits the ground and where will it be with respect to thestarting point once it lands? thanks!Explanation / Answer
initial vertical velocity=0 vertical acceleration=g=9.8 after 1.6 let the ball is h m below the starting point h=u*t+(1/2)*g*t2 h=0+(1/2)*9.8*1.62 h=12.54 m after 1.6 s the ball is 12.54 below the staring point let the ball hit the ground after t s from release h=14 h=u*t+(1/2)*g*t2 14=0+(1/2)*9.8*t2 t=1.69 s the ball hit the ground 1.6 s after it was released after 1.6 s the ball to 0.09 s more to hit the ground initial horizontal velocity=20 m in 1.69 s the ball traveled u*t=20*1.69=33.8 m with respect to the starting point it hit the ground 33.8 m(horizontally)from the point of release
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.