A hockey puck of mass 0.26 kg issliding along a slippery frozen lake, with an in
ID: 1724681 • Letter: A
Question
A hockey puck of mass 0.26 kg issliding along a slippery frozen lake, with an initial speed of55 m/s. The coefficient of frictionbetween the ice and the puck isK = 0.032. Friction eventually causes the puck to slide toa stop. Find the work done by friction. my question is how can i find the x? thedisplacement. A hockey puck of mass 0.26 kg issliding along a slippery frozen lake, with an initial speed of55 m/s. The coefficient of frictionbetween the ice and the puck isK = 0.032. Friction eventually causes the puck to slide toa stop. Find the work done by friction. my question is how can i find the x? thedisplacement.Explanation / Answer
Giventhat the mass of puck is m = 0.26 kg initial speed is u = 55 m/s Thecoefficient of friction between the ice and the puck isK = 0.032. final speed is v = 0m/s ------------------------------------------------------------------------------------- If the body moving on rough horizontal plane theacceleration is a = - k*g ( Only forceacting is friction ) thenthe displacement is x = ( v2 -u2) / 2a = --------- m Then the work done due to friction W = f *x = k*mg*x = ----------- J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.