[A] A 3.2 kg bucket of water is raised from awell by a rope. If the upward accel
ID: 1724614 • Letter: #
Question
[A]A 3.2 kg bucket of water is raised from awell by a rope. If the upward acceleration of the bucket is2.4 m/s2, find the forceexerted by the rope on the bucket.
1 N
[B] A 40.0 kg wagon is towed up a hillinclined at 17.5° with respect to thehorizontal. The tow rope is parallel to the incline and has atension of 140 N. Assume that the wagon starts from rest at thebottom of the hill, and neglect friction. How fast is the wagongoing after moving 76 m up the hill?
1 m/s
[A]
A 3.2 kg bucket of water is raised from awell by a rope. If the upward acceleration of the bucket is2.4 m/s2, find the forceexerted by the rope on the bucket.
1 N
[B] A 40.0 kg wagon is towed up a hillinclined at 17.5° with respect to thehorizontal. The tow rope is parallel to the incline and has atension of 140 N. Assume that the wagon starts from rest at thebottom of the hill, and neglect friction. How fast is the wagongoing after moving 76 m up the hill?
1 m/s
Explanation / Answer
(a). mass m = 3.2 kg accleration a = 2.4 m / s ^ 2 required force F = m ( a+ g ) = 39.04 N (b). mass m = 40 kg angle = 17.5 degrees tension T = 140 N Accleration a = ( T -mg sin ) / m = 3.264 m / s^2 initial velocity u = 0 distance S = 76 m Velocity after this distance S is v = [ u ^2 + 2aS ] = 22.27 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.