A 2150kg satellite used in a cellular telephone network is ina circular orbit at
ID: 1723752 • Letter: A
Question
A 2150kg satellite used in a cellular telephone network is ina circular orbit at a height of 780km above the surface ofthe earth. What is the gravitational force of the sattilite? What fraction is this force of the satellite's weight at thesurface of the earth? A 2150kg satellite used in a cellular telephone network is ina circular orbit at a height of 780km above the surface ofthe earth. What is the gravitational force of the sattilite? What fraction is this force of the satellite's weight at thesurface of the earth?Explanation / Answer
mass of sateellite m = 2150 kg mass of earth M = 5.98 * 10 ^ 24 kg radius of earth R = 6.38 * 10 ^ 6 m height h = 780 * 10 ^ 3 m = 0.78 * 10 ^ 6 m Gravitational force F = GMm / ( R + h ) ^ 2 where G = Gravitational constant = 6.67 * 10 ^ -11 N m ^2 / kg ^ 2 plug the values weget F = 1672.78 * 10 ^ 1 = 16727.8 N (b). Gravitational force on surface of earth F ' =GMm / R ^ 2 = 21068 N So, required fraction f = F / F ' = 0.7939Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.