Assuming that friction is not present and use the engery tofind the velocity of
ID: 1723642 • Letter: A
Question
Assuming that friction is not present and use the engery tofind the velocity of the (initial stationary) sytem after the 2-kgmass has fallen 2.5m. I have no idea how to do this question. I got this questionwrong and wish to understand so i can get a question similar tothis on the midterm right. Someone please help. I dont understandthese type. Assuming that friction is not present and use the engery tofind the velocity of the (initial stationary) sytem after the 2-kgmass has fallen 2.5m. I have no idea how to do this question. I got this questionwrong and wish to understand so i can get a question similar tothis on the midterm right. Someone please help. I dont understandthese type.Explanation / Answer
Potentialenergy U = m * g* h h = heightthrough which the object hasfallen = 2.5m, m = mass = 2.0kg U = 2.0 *9.8 *2.5 = 49.0 J According to law of conservation ofenergy k.e. = p.e. (1/2) * m *v2 = 49.0 J v = (49.0* 2 /2.0) = 7.0 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.