A baseball ( m = 145 g)approaches a bat horizontally at a speed of 39.1 m/s (87
ID: 1723483 • Letter: A
Question
A baseball (m = 145 g)approaches a bat horizontally at a speed of 39.1 m/s (87 mi/h)and is hit straight back at a speed of 45.5 m/s (102 mi/h).If the ball is in contact with the bat for a time of 1.00 ms, what is the average force exerted on theball by the bat? Neglect the weight of the ball, since it is somuch less than the force of the bat. Choose the direction of theincoming ball as the positive direction.________ N
Thank you for the help! A baseball (m = 145 g)approaches a bat horizontally at a speed of 39.1 m/s (87 mi/h)and is hit straight back at a speed of 45.5 m/s (102 mi/h).If the ball is in contact with the bat for a time of 1.00 ms, what is the average force exerted on theball by the bat? Neglect the weight of the ball, since it is somuch less than the force of the bat. Choose the direction of theincoming ball as the positive direction.
________ N
Thank you for the help!
Explanation / Answer
Mass of the ball, M = 0.145 kg
Initial velocity before collision, U = 39.1m/s
Final velocity after collision, V = - 45.5m/s
time of contact, t = 1 ms = 1 X 10 -3s
Acceleration, a = ( V - U ) / t
= ( - 45.5 - 39.1 ) / 10 -3
= - 84.6 X 10 3 m/s^2
Force, F = M a
= - 0.145 * 84.6 X 10 3
= - 12267 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.