Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A diver springs upward from a board that is three meters abovethe water. At the

ID: 1723391 • Letter: A

Question

A diver springs upward from a board that is three meters abovethe water. At the instant she contacts the water her speed is8.90m/s and her body makes an angle of 75.0o withrespect to the horizontal surface of the water. Determine herinitial velocity, both magnitude and direction. answer: 4.52m/s, 59.4o from horizontal A diver springs upward from a board that is three meters abovethe water. At the instant she contacts the water her speed is8.90m/s and her body makes an angle of 75.0o withrespect to the horizontal surface of the water. Determine herinitial velocity, both magnitude and direction. answer: 4.52m/s, 59.4o from horizontal

Explanation / Answer

Height h = 3 m Speed at contact v = 8.9 m / s Let the horizontal component of velocity at the time of contact   v ' = v cos 75                                                                                                     = 2.303 m / s Vertical component of velocity at the time of contact v" = v sin 75                                                                                      =8.596 m / s Let the initial velcoity be u   and itmakes an angle with horizontal then    u cos = v '               = 2.303   ----( 1) In vertical direction : -------------------- Initial velocity U = u sin final velocity V = v " = 8.596 m / s distance S = -3 m accleration a = - g from the relation V ^ 2 - U ^ 2 = 2aS                         8.596^2- U ^ 2 = -2g* -3                                                  = 6g = 58.8                                        U ^ 2 = 15.09                                            U = 3.884                                    u sin = 3.884    ---( 2) eq ( 2 ) / eq ( 1 ) ==> u sin / u cos = 3.884 / 2.303                                                     tan =1.6868                                                            = 59.33 degrees fro eq ( 1 ) , initial velocity   u = 2.303 / cos59.33                                             = 4.516 m / s                                   
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote