A particle attached to a spring with k = 51 N/m is undergoing simple harmonic mo
ID: 1723080 • Letter: A
Question
A particle attached to a spring with k = 51 N/m is undergoing simple harmonic motion, and itsposition is described by the equation x = (6.0 m)cos(8.1t),with t measured in seconds. (a) What is the mass of the particle?1 kg
(b) What is the period of the motion?
2 s
(c) What is the maximum speed of the particle?
3 m/s
(d) What is the maximum potential energy?
4 J
(e) What is the total energy?
5 J (a) What is the mass of the particle?
1 kg
(b) What is the period of the motion?
2 s
(c) What is the maximum speed of the particle?
3 m/s
(d) What is the maximum potential energy?
4 J
(e) What is the total energy?
5 J
Explanation / Answer
Spring constant k = 51 N / m position x = (6.0m)cos(8.1t) compare this with x = A cos ( wt ) we get amplitude A = 6 m angular frequency w = 8.1 rad /s (a). the mass of the particle m = [ k / w ^ 2 ] = 0.777 kg(b) the period of the motion T = 2 / w = 0.7757 s
(c) the maximum speed of the particle v = A w = 48.6 m / s
(d) the maximum potential energy P = ( 1/ 2) k A ^2
= 918 J
(e) the total energy E = 918 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.