A spring ( k =805N/m) is hangingfrom the ceiling of an elevator, and a 4.1-kg ob
ID: 1722741 • Letter: A
Question
A spring (k =805N/m) is hangingfrom the ceiling of an elevator, and a 4.1-kg object is attached tothe lower end. By how much does the spring stretch (relative to itsunstrained length) when the elevator is accelerating upward ata = 0.24m/s2? Thank You!!!A spring (k =805N/m) is hangingfrom the ceiling of an elevator, and a 4.1-kg object is attached tothe lower end. By how much does the spring stretch (relative to itsunstrained length) when the elevator is accelerating upward ata = 0.24m/s2? Thank You!!!
Thank You!!!
Explanation / Answer
Apperent weight W = m ( a + g ) = 4.1 ( 0.24 +9.8 ) = 41.164 N we know at equilibrium , kx = W from this spring streatchness x = W / k = 41.164 N / 805 N / m = 0.0511 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.