A stone is tied to a string (length =0.950 m) and whirled in a circle at the sam
ID: 1722740 • Letter: A
Question
A stone is tied to a string (length =0.950 m) and whirled in a circle at the same constant speed in twodifferent ways. First, the circle is horizontal and the string isnearly parallel to the ground. Next, the circle is vertical. In thevertical case the maximum tension in the string is 16.0% largerthan the tension that exists when the circle is horizontal.Determine the speed of the stone.Thanks! A stone is tied to a string (length =0.950 m) and whirled in a circle at the same constant speed in twodifferent ways. First, the circle is horizontal and the string isnearly parallel to the ground. Next, the circle is vertical. In thevertical case the maximum tension in the string is 16.0% largerthan the tension that exists when the circle is horizontal.Determine the speed of the stone.
Thanks! Thanks!
Explanation / Answer
Length of the string is L=0.95m Maximum tension in horizontal circular motion is T1=mv2/L Now maximum tension in vertical circular motion is T2=(mv2/L)+mg Here T2 = 116 % OF T1 Then (mv2/L)+mg=1.16 (mv2/L) mg =0.16(mv2/L) Then speed v =(gL/0.16) Here g =9.8 m/s2 Then v =(9.8)(0.95)/0.16 =7.628 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.