A fighter pilot dives his plane towardthe ground at 270 m/s. He pulls out of the
ID: 1722620 • Letter: A
Question
A fighter pilot dives his plane towardthe ground at 270 m/s. He pulls out of the dive on a verticalcircle. What is the minimum radius of the circle, so that thenormal force exerted on the pilot by his seat never exceeds threetimes his weight?Thank you soo much!! A fighter pilot dives his plane towardthe ground at 270 m/s. He pulls out of the dive on a verticalcircle. What is the minimum radius of the circle, so that thenormal force exerted on the pilot by his seat never exceeds threetimes his weight?
Thank you soo much!! Thank you soo much!!
Explanation / Answer
Centrifugalforce Fc = m* v2 / r Total force onseat F = Fc + weight = m* v2 / r + m * g Given maximum valueof F = 3* m * g => 3 * m *g = m * 2702 /r + m * g 2 *9.8 = 2702 / r minimum radius r = 2702/19.6 = 3719.39 m = 3.71* 103 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.