A yo-yo with a mass of 0.302 kg isswung in a vertical circle of radius 0.880m. A
ID: 1722028 • Letter: A
Question
A yo-yo with a mass of 0.302 kg isswung in a vertical circle of radius 0.880m. At the top of the circle the yo-yo has a speed of 3.30 m/s, and at the bottom of the circle its speed is7.05 m/s. Find the tension in the stringtied to the yo-yo when it is at... (a) the top of the circle (b) the bottom of the circle A yo-yo with a mass of 0.302 kg isswung in a vertical circle of radius 0.880m. At the top of the circle the yo-yo has a speed of 3.30 m/s, and at the bottom of the circle its speed is7.05 m/s. Find the tension in the stringtied to the yo-yo when it is at... (a) the top of the circle (b) the bottom of the circleExplanation / Answer
mass m = 0.302 kg radius r = 0.88 m Speed at the top v = 3.3 m / s Speed at the bottom v ' = 7.05 m / s (a) . Tension at the top T = ( mv^2 / r ) -mg =0.77765 N (b). Tension at the bottom T ' = ( mv ' ^2 / r) +mg = 20.01 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.