Use your calculator for algebraic calculations only. Solutions based on trial an
ID: 1720266 • Letter: U
Question
Use your calculator for algebraic calculations only. Solutions based on trial and error, inspection of numerical plots, etc., are not acceptable. Consider the sinusoid x (t) = A cos (ohm t + phi), Where A > 0, and phi Element of ( - pi ,pi] Time t is in seconds. It is known that, x (t) >= 2.4 for exactly 18% of each period It takes 0.123 seconds for the value of the sinusoid to drop from 2.4 to the next minimum (valley) The first zero of the sinusoid with t > 0, occurs at t = 0.040s Determine the amplitude A Determine the period and angular frequency ohm of x (t). Determine the initial phase phi of x (t) as a fraction of pi. (Two possible values here).Explanation / Answer
Part A
The sinusoid takes values greater than +2.4 for exactly 18%of a period. Thus beginning at a peak (height A), the sinusoid willdrop to the value +2.4 after a time interval corresponding to 9% of aperiod, or equivalently (in terms of angles) 9*pi/50 radians.
Therefore A*cos(9*pi/50) = 2.4, i.e., A = 2.4/cos(9*pi/50) = 2.8425
Part B
It takes 0.123 seconds to drop from 2.4 to the next minimum (=-A).This time interval is equivalent to an angle equal to
pi - 9*pi/50 = 41*pi/50 rad
or 41% of a period.The period thus equals T = 0.123/0.41 = 0.3 seconds.
And the angular frequency is given by W = 2*pi/0.3 = 20*pi/3 rad/sec.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.