A Lean Cuisine dinner entree (Parmesan Crusted Fish) contains the following macr
ID: 1719400 • Letter: A
Question
A Lean Cuisine dinner entree (Parmesan Crusted Fish) contains the following macronutrients: How many total calories does this dinner entree provide? What percentage of the total calories is provided by the 40 grams CHO? You are advised to consume 60% of your total daily calories in the form of CHO and your total daily calorie intake is 2200 Kcal. How many calories will be in the form of CHO? How many grams of CHO will you need to eat? Assume your total daily caloric intake is 1850 kcals and you consume the following amounts of macronutrients: CHO 55%, PRO 20%, FAT 25% How many calories does the PRO provide? How many calories does the FAT provide? How many grams of fat is needed in order to have 560 kcals of fat? How many grams of alcohol is needed in order to have 385 kcals alcohol? A sandwich has a total of 700 kcals and it is composed of 45% CHO, 30% PRO and 25% FAT. How many grams of FAT are contained in the sandwich? What percentage of total calories is provided by the PRO?Explanation / Answer
Fat: 1 gram = 9 calories
Protein: 1 gram = 4 calories
Carbohydrates: 1 gram = 4 calories
Hence total calories = 160+72+60 = 292 calories
2) Percent of CHO cal =160/292% = 54.79T
-------------------------------------
3) Cho calories= 60% of 2200 = 1320 k cal
4) gams of cho to give 1320 cals =1320/4 = 330 kilogms
= 330,000 gms
-----------------------------
5) Pro provides 20%of 1850 = 370 kcal
6) Fat 25% = 462.5 kcal
-----------------
7) For 560 kcal fat required= 560000/9 = 62222.22 gms
8) For alcohol 1 gm = 7 cal
Hence 385 kcal alcohol, 385000/7 = 55000 gms
9)
Fat content = 25% (700) = 175 kcals
10) 30000% of total calories provided by PRO ( 1 kilo calorie = 1000 calories)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.