Problem 1 (P2.5 in Jaluria text book)) The condensers of a 500 MW power plant op
ID: 1719019 • Letter: P
Question
Problem 1 (P2.5 in Jaluria text book)) The condensers of a 500 MW power plant operating at a thermal efficiency of 30% are to be cooled by the water from a nearby lake, as sketched in Figure 1.14(a). If the intake water is available at 20°C and if the temperature of the water discharged back into the lake must be less than 32°C, quantify the design problem for the cooling system. How is the net energy removed from the condensers finally lost to the environment?
Power plant heat rejection system Outfall T, Temperature pmcoiille Pump Average flow Lake IntakeExplanation / Answer
using the temperatures and we know that is always liquid water, so we use the enthalpy satured of water, with talbs
h1=83.86 kj/kg, s1=0.2963
h2=134.021 kj/kg (this is ideal)
0.3=((h2-h1)/(h2a-h1))
h2a= 251.063 KJ/kg
so the enery lost is
h2a-h1=117.042 KJ/kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.