A turning operation uses a cutting speed = 280 m/min, feed = 0.125 mm/rev, and d
ID: 1718167 • Letter: A
Question
A turning operation uses a cutting speed = 280 m/min, feed = 0.125 mm/rev, and depth of cut = 4.50 mm. The thermal diffusivity of the work material = 60 mm2 /s and the volumetric specific heat = 3.5 x 103 J/mm3 ·°C. If the temperature increase above ambient temperature (i.e. DeltaT) is measured by a toolchip thermocouple to be 925°C.
(a) Calculate the specific energy for the work material in this operation.
(b) Using Table 20.2, determine what type of work material is most likely used in this operation.
Explanation / Answer
(a) Specific Energy = volumetric specific heat * change in temp.
= 3.5 * 10^-3 * 925 = 3.3275 J/mm^3 or 3327.5 * 10^6 J /m^3
(b) for 3.3275 J/mm^3 of specific energy , Work material is Alloy Steels 301-320
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.