Determine the maximum torque on a current loop having 20 turns, a cross-sectiona
ID: 1716736 • Letter: D
Question
Determine the maximum torque on a current loop having 20 turns, a cross-sectional area of 0.1m^2, and experiencing a current of 20 mA. The magnetic held strength is 0.4 Wb/m62. 1 Wb/m^2 = 1 kg/(s^2 Ampere) Please use SI unit for torque to find the final answer Consider a Wheatstone bridge circuit that has all resistances equal to 100 Ohm One arm of the bridge is a sensor that cannot sustain a power dissipation of more than 0.25 W. What is the maximum value of E_i that can be employed for this bridge?Explanation / Answer
Answer 1.
GIven N= 20 turns
I= 20 mA
A= 0.1 m2
B= 0.4 Wb/m2
for Max torque sin =1
Torque () = NIABsin = 20 x 20mA x 0.1 x 0.4 x1 => 0.016 Nm (Note: all values are in SI & answer)
Answer 2.
For the wheatstone bridge
If on arm of the bridge is sensor that cannot susbtain a power dissipation of more than 0.25 W. then V or Ei = PxR => 0.25 x 100 => 5 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.