A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above
ID: 1715594 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above right. We model. The real battery as an ideal emf V = 12 V in series with an internal resistance r as shown above left. The values for the resistors are: R1 = R3 = 48 , R4 = R5 = 64 and R2 = 110 . The measured voltage across the terminals of the batery is Vbattery = 11.65 V.
1)
What is I1, the current that flows through the resistor R1?
= mA
2)
What is r, the internal resistance of the battery?
=
3)
What is I3, the current through resistor R3?
= mA
4)
What is P2, the power dissipated in resistor R2?
= W
5)
What is V2, the magnitude of the voltage across the resistor R2?
= V
6)
Resistor R2 is now shorted out as shown. How does the magnitude of the voltage across the battery change?
A. Vbattery decreases
B. Vbattery increases
C. Vbattery remains the same
Explanation / Answer
APPLY KVL TO LOOP 1
-11.65+48I1+110(I1-I3)=0
158I1-110I3=11.65
APPLY KVL TO LOOP 3
176I3+110(I3-I1)=0
286I3-110I1=0
SOLVE ABOVE EQUATIONS
1) I1=0.1006 AMPS
I3=0.03 AMPS
2) voltage drop across r= 12-11.65=0.35 volts
I1=0.1006 amps
r=v/I1=0.35/0.1006=3.47 OHMS
3) I3=0.03 AMPS
4) POWER DISSIPATION ACROSS R2=110*(I1-I3)^2=110*(0.1006-0.03)^2=0.548 WATTS
5) VOLTAGE DROP ACROSS R2=110*(I1-I3)=110*(0.1006-0.03)=7.766 VOLTS
6) REMAINS SAME
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.