Electrons have mass of 9. 11 Times 10^-31 kg. For the following questions use th
ID: 1714946 • Letter: E
Question
Electrons have mass of 9. 11 Times 10^-31 kg.
For the following questions use the effective masses given in the notes (same as the textbook). If an electron were placed in an electric field of 1 V/m in a vacuum, what would its acceleration be? If it is unclear how the units work out, then remember that 1C = 1A S and 1VA = 1W= kg m^2/s^3 If an electron were placed in an electric field of 1 V/m in a piece of Si, what would its acceleration be? If a hole were placed in an electric field of 1 V/m in a piece of Si, what would its acceleration be? Based solely on how the electrons and holes accelerate, which earner do you think is preferable for use in high-speed silicon electronics?Explanation / Answer
Mass of electron in vacuum is m0=9.1 x 10-31kg.
For Si,
mass of electron is, me0=0.259 m0
mass of holes is, mh0 =0.33 m0
Charge of electron qe=-1.6*10-19
Charge of hole qh=1.6*10-19
Electric field, E=1 V/m
acceleration a=
a) Force of electron in vacuum=qe*E
=-1.6*10-19 N , negative sign means attraction
acceleration =Force/m0
=1.6*10-19/(9.1 x 10-31)
=1.758 x 1011 m/s2
b)acceleration in si for electrons=Force/me0
=1.6*10-19/(0.259*9.1 x 10-31)
=6.7886x 1011 m/s2
c)acceleration in si for electrons=Force/mh0
=1.6*10-19/(0.33*9.1 x 10-31)
=5.328x 1011 m/s2
d)Since acceleartion for electron is more than accelereation for hole, electrons are Preferable for use in high speed silicon electronics.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.