Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

13- (4 points) Data obtained from an aerial photograph (ie, at one point in time

ID: 1714711 • Letter: 1

Question

13- (4 points) Data obtained from an aerial photograph (ie, at one point in time) showed eight vehicles on a 610-ft-long section of a road. Traffic data collected at the same time indicated average time headway of 4 seconds. Determine the density (in veh/mile) on the road Density:_ 14- (4 points) Data obtained from an acrial photograph (ie, at one point in time) showed a traffic density of 65 vehicle/mile. Traffic data collected at the same time indicated average time headway of 3.6 seconds/veh. Determine the traffic flow rate (in vph) on the road Flow rate 15- (4 points) Data obtained from an aerial photograph (ie, at one point in time) showed 10 vehicles on a 1000-ft-long section of a road. Traffic data collected at the same time indicated average time headway of 3.9 seconds/veh. Determine the space mean speed (in mph) on this road section. Speed: 10

Explanation / Answer

1. Density k = N x 5280 /L where k in Veh/mile L = length of road in ft N = No. of vehiles Given L = 610ft N = 8 nos. Density = 8 x 5280/610 k =            69.25 veh/mile 2. Flow rate q = N x 3600 /t where q in veh/hr N = no. of vehile passing over a length t = time headway measured s/veh Given k = 65 veh/mile which means in 1 mile there are 65 no of vehile since length not specified take for 1 mile N = 65 Nos t = 3.6 s/veh Flow rate q = 65 x 3600/3.6 q            = 65000 veh/hr 3.Space mean speed Vs = q/k q = flow rate in veh/hr k = density veh/mile Vs in mil/hr Given L = 1000ft N = 10 nos t = 3.9 s/veh k = N x 5280/L = 10 x 5280/ 1000 k = 52.8 veh/mile q = N x 3600/t = 10 x 3600/3.9 q =      9,230.77 veh/hr Space mean speed Vs = q/k Vs =               175 mph

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote