For a cantilever beam shown below, assume the mass is concentrated at two locati
ID: 1714650 • Letter: F
Question
For a cantilever beam shown below, assume the mass is concentrated at two locations (free end, and middle length), m = 1000 kg. This beam has rectangular cross-section with section height = 0.4 m, section width = 0.1 m, half beam length L= 5 m. Beam material’s Modulus of elasticity is E = 20 GPa. Modal damping ratio is assumed to be 2%.
a.) Find the stiffness coefficient k22
b.) Find the natural frequency
c.) First mode shape vector
d.) 2nd mode shape vector
7n 733 I y2 V1 Figure 1. Cantilever beamExplanation / Answer
a) Stiffness 22 = load required at 2 for unit vertical deflection at 2=3EI/L3
E=20 GPa=20*109 N/m2 , I=0.1*0.43/12=5.33*10-4 m4
L=5m
K22 = 3*20*109*5.33*10-4/53 = 256000 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.