You are planning to place a concrete floor slab for an exterior parking garage.
ID: 1714363 • Letter: Y
Question
You are planning to place a concrete floor slab for an exterior parking garage. The slab will be subject to freeze/thaw and de-icing in the winter. Design the concrete mix.
Design Criteria:
Design strength = 3,000 psi Minimum space between rebar 4 in.
Slab thickness 4.5 in. Minimum cover over rebar 1.5 in.
Standard deviation of fc’ obtained from 20 samples = 200 psi
Available Materials:
Cement specific gravity = 3.15
Coarse aggregate: crushed (angular) gravel
Bulk oven-dry specific gravity = 2.55
Absorption = 3.6%
Oven-dry rodded density = 110 lb/ft3 Fine aggregate: natural sand
Moisture content = 2.5 %
Bulk oven-dry specific gravity = 2.66
Absorption = 0.5%
Moisture content = 2%
Fineness modulus = 2.47
Available Materials:
Cement specific gravity = 3.15
Coarse aggregate: crushed (angular) gravel
Bulk oven-dry specific gravity = 2.55
Absorption = 3.6%
Oven-dry rodded density = 110 lb/ft3 Fine aggregate: natural sand
Moisture content = 2.5 %
Bulk oven-dry specific gravity = 2.66
Absorption = 0.5%
Moisture content = 2%
Fineness modulus = 2.47
Explanation / Answer
Step 1: selection of water cement ratio:
Minimum water cement ratio for mild exposure condition = 0.55. Based on experience adopt water cement ratio as 0.5
0.5 less than 0.55, hence OK
step 2: selection of water content:
Maximum water content for nominal maximum size of aggregate 20mm = 186kg
Step 3- selection of cement content:
From table 5 of IS 456,
Minimum cement content = 300 kg/m3
step 4 - coarse aggregate proportion:
for every change in w/c , the coarse aggregate proportion is to be changed by 0.01. If w/c is less than 0.5 ( standard value) volume of coarse aggregate is required to be increased to reduce the fine aggregate content
From table 3 of IS 10262-2009, volume of coarse aggregate per unit volume of total aggregate = 0.62
For pump able concrete or congested reinforcement the coarse aggregate proportion may be reduced upto 10%
Hence,
Volume of coarse aggregate per unit volume of total aggregate = 0.62×90% = 0.558
Volume of fine aggregate = 1 - 0.558 = 0.442
step 5 - estimation of the mix ingredients :
a) volume of concrete = 1 m3
b) volume of cemwnt = ( mass of cement/ specific gravity of cement) × (1/100) =( 300/3.15) × (1/100)
= 0.9323m3
c) volume of water = ( mass of water / specific gravity of water ) x (1/1000) = (186/1)×(1/1000)
= 0.186m3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.