PROBLEM 5 (Problem 16-9, Textbook) A small municipal water supply treats a maxim
ID: 1713735 • Letter: P
Question
PROBLEM 5 (Problem 16-9, Textbook) A small municipal water supply treats a maximum daily flow of 5.0 ML/d, maximum weekly flow of 25 ML/wk, and a maximum nitrate concentration of 18 mg/L. The plant treats 5 ML of water and operates only 7 h per day and 5 days per week and there is sufficient storage capacity for the weekend demand. The treatment objective for the ion exchange process is 0.6 mg/L NO3-N and will be blended with untreated water at 18 mg/L NO3-N to produce a final product water of 8 mg/L or less NO3-N. With a standard of 10 mg/L as NO3-N, determine the flow rate of the ion exchanger and blending rate.Explanation / Answer
a) Plant operates 5 days/week and 7 hours per day means 35 hours per week;
5 million litres is equal to 5000 cum.
Flow rate of the = 0.6*5000/35=85.71 cum/hr
b) blending rate=18*5+10*25=340*0.6=204mg/lit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.