The tank is 2 m wide (into the paper). Water has a density of p_w = 1.0 Mg/m^3.
ID: 1710763 • Letter: T
Question
The tank is 2 m wide (into the paper). Water has a density of p_w = 1.0 Mg/m^3. Determine the magnitude in kilonewtons of the hydrostatic force that the water exerts on vertical wall segment AB, horizontal surface BC, and vertical wall segment CD. F_AB = kN F_BC = kN F_CD = kN Indicate the location of the hydrostatic force on each surface as measured in meters from the topmost point of the surface for vertical surfaces and the leftmost point of the surface for the horizontal surface. d_Ab = m from A d_BC = m from B d_CD = m from CExplanation / Answer
FAB=p*g*h*h*w/2 =1000*9.81*0.610*0.610*2/2=3.65kN
FBC=Pressure*Area=pghw*0.820=9.8 kN
FCD=(pg(h1+h2)/2)*h2*w=22.8 kN
dAB=2*0.610/3 =0.41 m
dBC=BC/2=0.41m
dCD=2*1.25/3=0.83 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.