An arrow is shot at an angle of =45 degrees above the horizontal. The arrow hits
ID: 1709457 • Letter: A
Question
An arrow is shot at an angle of =45 degrees above the horizontal. The arrow hits a tree a horizontal distance D = 220m away, at the same height above the ground as it was shot. Use g = 9.8 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
a. find ta, the time that the arrow spends in the air.
b. Suppose someone drops an apple from a vertical distance of 6.0 meters, directly above the point where the arrow hits the tree. How long after the arrow was shot should the apple be dropped, in order for the arrow to pierce the apple as the arrow hits the tree?
Explanation / Answer
Angle, = 45 degrees Distance, D = 220 m (a) Horizontal range = Distance(D) v^2 sin 2 / g = 220 v^2 * 1 = 220 * 9.8 v = 46.43 m/s Time of flight, ta = 2 v sin / g = ( 2 * 46.43 * sin 45 ) / 9.8 = 6.7 s (b) Vertical distance, h = 6 m Time taken for fall for apple, t = (2h/g) = (2*6/9.8) = 1.11 s Time gap required to leave apple = ta - t = 5.59 s (b) Vertical distance, h = 6 m Time taken for fall for apple, t = (2h/g) = (2*6/9.8) = 1.11 s Time gap required to leave apple = ta - t = 5.59 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.