Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I am stuck on this problem for three hours now. It was found that a 30 gram mass

ID: 1709285 • Letter: I

Question

I am stuck on this problem for three hours now.

It was found that a 30 gram mass hanging from a particular spring had an oscillation period of 1.7 seconds.

(a) When two 30 gram masses are hung from this spring, what would you predict for the period in seconds?
New period with two masses = ? s

(b) When one 30 gram mass is supported by two of these vertical, parallel springs (see figure), what would you predict for the period in seconds?
New period with two springs = ? s

(c) Suppose that you cut one spring into two equal lengths, and you hang one 30 gram mass from one of these half springs. What would you predict for the period in seconds?
New period with half spring = ? s

(d) Suppose that you take a single (full-length) spring and a single 30 gram mass to the Moon and watch the system oscillate vertically there. What would you predict for the approximate period in seconds? (The gravitational field strength on the Moon is about one-sixth that on the Earth.)
New period on the Moon = ? s

I found part a to be 2.4 secs. I just need to know how to do part b, c, and d. If you can help me and show me the steps, I will apreciate it!

Explanation / Answer

a) we have T=2pi*sqrt(m/k). so when two masses are hange, m'=2m. so T'=2pi*sqrt(2m/k)=sqrt(2)*T=1.7*sqrt(2)=2.4(s) b) two parallel and vertical spring have the equivalent spring constant k'=2k so T'=T/sqrt(2)=1.2(s) c)half spring also have k'=2k so T'=1.2(s). d) T=1.7(s)=T0 because the period is not depended on the value of gravitational acceleration.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote