<p>Question- Two powerless rockets are on a collision course. The rockets are mo
ID: 1708384 • Letter: #
Question
<p>Question- Two powerless rockets are on a collision course. The rockets are moving with speeds of 0.800c and 0.600c and are initially 2.52x10<sup>12</sup>m apart as measured by an Earth observer. Both rockets are 40.0m in length as measured by the Earth based observer.<br />A.) what are the proper length of the rockets<br />B.) what is the length of each rocket as measured by an observer on the other rocket<br />C.) According to the Earth based observer, how long before the rockets collide?<br />D.) According the rocket 1, how long do they collide?<br />E.) According to rocket 2, how long do they collide? <br /><br />This is a problem I came across in my modern physics homework. What my problem is, is that I didn't understand the parts about the two rockets colliding, therefore I didn't know how to approach this problem. Is somebody able to help guide me through the 5 steps listed above?</p>Explanation / Answer
Given that the rockets moving with a speed v_0 = 0.800c , v = 0.600c Length of the both the rockets is L = 40.0 m a ) proper length of the rockets is L_0 = L / 1- v_0^2 /c^2 = 40.0 m / 1- ( 0.800c)^2 / c^2 = 66.6 m b ) Length of the rocket according to the observer is L = L_0 1- (v_0^2 - v^2 ) / c^2 = 66.6 m 1- ( 0 200c)^2 / c^2 = 65.2 m c ) before the rockets collide x' = x- v_0 t / 1- v_0^2 / c^2 65.2 m = 66.6 m * t / 1- ( 0.800c)^2 / c^2 time t = 0.58 s t' = t - (v_0 / c^2 ) x / 1- v_0^2 / c^2 = 0.58 s - ( 0.800c / c^2 * 66.6 m / 1- (0.800c^2 / c^2 ) = 0.292 *10^-6 s = 0.292sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.