Sound source A is located at x = 0, y = 0, andsound source B is place at x = 0,
ID: 1707981 • Letter: S
Question
Sound source A is located at x = 0, y = 0, andsound source B is place at x = 0, y = 2.9 m.The two sources radiate coherently in phase.An observer at x = 70 m, y = 0 notes thatas she takes a few steps in either the positiveor negative y direction away from y = 0, thesound intensity diminishes.What is the lowest frequency of the sourcesthat can account for that observation?Answer in units of Hz.What is the next higher frequency of thesources that can account for that observation?Answer in units of Hz.
Explanation / Answer
that phenomenon only happen when maximum interference occur at x=70, y=0. part difference is. ?s=sqrt(70^2+2.9^2)-70=0.06(m). for the constructive interference to occur. ?s=k*lamda (where k=0,1,2,3....). while lamda = v/f (v is speed of sound in air) so ?s=k*v/f f=k*v/?s the lowest frequency (f) is when k=1. so f1=v/?s=340/0.06=5660(Hz). ------- k=2. f2=2*v/?s=11320(Hz)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.