You are serving as a technical consultant for a locally produced cartoon. In one
ID: 1707462 • Letter: Y
Question
You are serving as a technical consultant for a locally produced cartoon. In one episode, two criminals, Shifty, and Lefty, have stolen some jewels. Lefty has the jewels when the police start to chase him, and he runs to the top of a 60.0-m tall building in his attempt to escape. Meanwhile, Shift runs to the convenient hot-air balloon 20.0 m from the base of the building and untethers it, so it begins to rise at a constant speed. Lefty tosses the bag of jewels horizontally with speed of 7.3 m/s just as the balloon begins its ascent. What must the velocity of the baloon be for Shifty to easily catch the bag?
Explanation / Answer
Height of the building, h = 60 m Horizontal distance of balloon from the building, x = 20 m Motion of the bag tossed by the Lefty: Initial velocity, vix = 7.3 m/s ( horizontal ) Initial velocity component ( in vertical direction ), viy = 0 m/s Horizontal motion: x = vix * t 20 = 7.3 t Time taken, t = 2.74 s Vertical motion: Distance traveled, y = viy t + (1/2) g t^2 = 0 + 0.5 * 9.8 * 2.74^2 = 36.78 m Motion of the the balloon: Height to travel, h' = h - y = 60 - 36.78 = 23.22 m Time of travel, t = 2.74 s Velocity of the balloon, v' = h' / t = 23.22 / 2.74 = 8.47 m/sRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.