The distance from New York to Los Angeles is about 5000 km and should take about
ID: 1706873 • Letter: T
Question
The distance from New York to Los Angeles is about 5000 km and should take about 50 h in a car driving at 100 km/h. How much shorter than 5000 km is the distance according to the car travelers? Hint: to solve the problem you must use the Taylor expansion for the factor gamma appearing in the length contraction formula, before plugging in numbers. The factor gamma is Taylor-expanded in orders of beta = upsilon/c as (1) How much less than 50 h does the trip last? Answer questions (a) and (b) if the speed of the car is 0.1c.Explanation / Answer
the expected value of distance of the driver. D=5000*sqrt(1-v^2/c^2)=5000/(1+v^2/2c^2)=5000*(1-v^2/2c^2). so the difference.?D=5000*v^2/2c^2=2.14e-8(m). b) ?t=?D/v=7.7e-10(s). --------- so ?D=5000e3*0.1^2/2=25000(m). b) ?t=?D/v=25000/0.1c=8.3e-4(s)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.