An automobile is moving at 90 km/h and ascends a hill of gradient 1 in 25 (verti
ID: 1706574 • Letter: A
Question
An automobile is moving at 90 km/h and ascends a hill of gradient 1 in 25 (vertical rise of 1 unit for horizontal distance of 25). Mass is 1300 kg. What is the power in kW needed for the climb up the hill over and above the normal power used when moving horizontally.I'm really confused and I would appreciate any assistance. Thanks in advance.
The answer should be 13 kW by the way. I tried using the angle of the hill and multiplying it by the KE, but it was to no avail.
Explanation / Answer
additional power required = component of mass along the plane in kg* speed in m/sec /102 (kw) (102 kgm /sec = 1 kw) => = 1300 *sin t *(90 *1000/3600)/102 => = 1300*(1/(sqrt(1+625))*(90/3.6)/102 => = 12.73 kw (ANSWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.