My question is \"A severe thunderstorm dumped 2.5 in of rain in 30 min on a town
ID: 1705646 • Letter: M
Question
My question is "A severe thunderstorm dumped 2.5 in of rain in 30 min on a town of area 40 km2. What mass of water (in kg) fell on the town? One cubic meter of water has a mass of 103 kg."I converted 2.5 inches to meters and got 0.0635. To find the total volume of water in the town, I took 40000m * 40000m * 0.0635m and got 1.016 * 10^8 cubic meters. Since there are 1000 kg per cubic meter of water, I simple multiplied my total volume of water by 1000 to get 1.016 x 10^11 kg, but this answer was marked as incorrect.
Could someone please help me with what I am doing wrong?
Explanation / Answer
volume of water V = area * depth
= 40 km2 * 2.5 in
= 40 * 10002 m2 * (2.5 * 2.54 / 100) m
since 1 km2 = 10002 m2
and 1 inch = 2.54 / 100 m
V = 2.54 * 106 m3
mass of water m = density * V
= 103 kg/m3 * 2.54 * 106 m3
= 2.54 * 109 kg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.