Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A scanning electron microscope uses a uniform 15.0-kN/C electric field to accele

ID: 1705623 • Letter: A

Question

A scanning electron microscope uses a uniform 15.0-kN/C electric field to accelerate electrons horizontally toward the subject to be imaged. After travelling 5.0 the electrons are accelerated to a speed of 1.62x10^7 m/s . The next step is to deflect the electrons so that they can scan across the sample—hence the scanning electron microscope. To accomplish this, the electrons are directed between a pair of oppositely charged parallel plates, which produce a uniform electric field of 6.42x10^3 N/C perpendicular to the electron beam. This field extends for 3.5 cm along the electron’s path.

A) For the scanning electron microscope described above, find the electron’s vertical displacement.

B) What would be the electron’s vertical displacement if the scanning electric field were reduced to 3.44×10^3 N/C?

Explanation / Answer

a) the amount of time that the electron be inside the two plates. T=3.5e-2/1.62e7=2.16e-9(s). the acceleration rate. a=E*q/m=6.42e3*1.6e-19/9.1e-31=1.13e15(m/s2). so S=a*T^2/2=2.6e-3(m). b) then a=3.44e3*1.6e-10/9.1e-31=6e14(m/s2). so S=1.4e-3(m)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote