A beam of mass M = 163. 27kg is connected to a vertical wall by a hinge. the oth
ID: 1703896 • Letter: A
Question
A beam of mass M = 163. 27kg is connected to a vertical wall by a hinge. the other end of the beam is held by a tie rope. determine the tension in the tie rope and the reaction force at the hinge (you have to determine the horizontal and the vertical components of the reaction force) if the beam makes an angle of 40 degrees with the vertical.NOTE: The correct answer includes proper units! roundoff your answers to 2 sig-figs
1) the tension in the tie rope _____
2) components of the reaction force are Rx ____ and Ry ___
Explanation / Answer
net torque about pivot point is zero. so we have. T*L*cos40=Mg*L*sin40/2 so that T=Mg*tan40/2=68.5(N). ---- net vertical and horizontal forces is zero. so N_hor=T=68.5(N) (outward). N_ver=Mg=1600(N) (upward) so Ry=1600N. Rx=-68.5N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.