A 64 kg skier is at the top of a slope, as shown in the illustration below. At t
ID: 1703699 • Letter: A
Question
A 64 kg skier is at the top of a slope, as shown in the illustration below. At the initial point A, the skier is h = 10.6 m vertically above the final point B.(a) Set the zero level for gravitational potential energy at B, and find the gravitational potential energy associated with the skier at A and B. Then find the difference in potential energy between these two points.
PEA = J
PEB = J
difference in PE = J
(b) Repeat this problem with the zero level at A.
PEA = J
PEB = J
difference in PE = J
(c) Repeat this problem with the zero level midway down the slope, at a height of 5.3 m.
PEA = J
PEB = J
difference in PE = J
Explanation / Answer
(a)
consider the zero level potential energy at B
potential energy at A = mgh
= 64*9.8*10.6
= 6648.32 J
potential energy at B = 0
difference in potential energy = 6648.2-0
= 6648.32 J
(b)
taking zero level at A
potential energy at B = mgh
= 64*9.8*10.6
= 6648.32 J
potential energy at A = 0
difference in potential energy = 6648.2-0
= 6648.32 J
(c)
taking mid point as reference at a height 5.3 m
potential energy at A = mgh
= 64*9.8*5.3
= 33241.6J
potential energy at B = mgh
= 64*9.8*5.3
= 33241.6J
difference in potential energy = 0
because they are at same height from the reference point.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.