An amusement park ride consists of a large vertical cylinder that spins about it
ID: 1703095 • Letter: A
Question
An amusement park ride consists of a large vertical cylinder that spins about its axis fast enough that any person inside is held up against the wall when the floor drops away. The coefficient of static friction between person and wall is µ=0.40s, and the radius of the cylinder is R=4.0m. Draw F.B.D. For the person, when the floor is dropped.
1). How many forces are acting on the person?
a) one b) two c) three d) four e) more than 5
2). Find the period of the rotation of the room to keep the person from falling. [in sec]
a) 10 b) 5.4 c) 0.4 d) 6.25 e) 2.51
Please write the detail how to solve the problem
Explanation / Answer
Given that radius of cyllinder is R = 4.0 m
coefficient of static friction is _s = 0.40
Time period is T = 2 _s R / g
= 2 0.40 * 4.0 m / 9.8
= 2.51 s
one force acting on the person
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.